Chyby základovej dosky pre záhradný domček sa stále opakujú. Zákazníkom zdôrazňujeme už pri objednávke , že nekvalitná príprava môže mať za následok nielen faktické problémy pri výstavbe , ale aj predraženie celej investície do stavby záhradnej chatky.
Nehladajte lacné riešenia pri príprave základovej dosky pod záhradný domček.
Pri rozhodovaní dbajte na to aby ste dodržali minimálnu veľkosť základovej dosky a jej dlhodobú trvácnosť stabilizovaním podkladu a finálneho povrchu , na ktorom záhradný domček bude stáť.
- Betónová doska pod záhradný domček – ako to nemá vyzerať / ako to má vyzerať
- Ak už spájate repektíve rozširujete pôvodnú základovú dosku mali by ste ju nadpojiť aj stavebne. Nič zásadné . Stačí do pôvodnej dosky navŕtať zopár dier a osadiť ich kúskami roxorových tyčí. Po zaliati nového priestoru základovej dosky sa oba materáli aspoň do určitej miery prepoja a stabilizujú. Pri záhradných chatkách , ktorých váha sa pohybuje okolo jednej tony je to úplne dostačujúce.
- Samozrejme nezabudnite na to aby obe dosky boli vo finále vodorovné . Taktiež povrch betónu by mal byť upravený a rovný .
- Používajte vodováhu a vyhnete sa chybám hneď na začiatku.
- Zámková dlažba pod záhradný domček – ako to nemá vyzerať / ako to má vyzerať
- Zámková dlažba by nemala byť uložená na voľno bez ohraničenia sadovými obrubníkmi. Podsypový materiál sa častokrát môže uhnúť a záhradný domček začne nerovnomerne sadať. Vznikajú Vám tak zbytočné problémy s opravou , ktoré Vás stoja ďalšie zbytočné investície.
- Taktiež nie je správna realizácia na betónové platne v rohoch stavieb, pričom stred je vysypaný kamenivom. Tu taktiež hrozí posunutie podkladných hranolov a nerovnomerné sadanie, Chatka sa Vám bude krútiť. Nebudú sa dať nastaviť dvere. Skrátka opäť zlé rýchle riešenie.
Naopak dobre ukotvená zapieskovaná zámková dlažba v sadových obrubníkoch je zárukou , že základová doska bude pevná a bude dlhodobo slúžiť svojmu účelu.
Správny podklad pre montáž záhradného domčeku na zemné skrutky – ako to nemá vyzerať / ako to má vyzerať
Na správne osadenie zemných skrutiek potrebujeme usadnutú zeminu. Ideálne sú záhrady. Nie je problém ak sa na danom mieste plytko kopalo (ručné obrábanie do cca 20 cm) Pretože pri dĺžke zemnej skrutky cca 80 cm je dostatočná časť osadená este v stabilnom podloží.
Problém nastáva ak je pôda čerstvo navezená. Bude sadať a zemné skrutky v nej nebudú držať.
Taktiež nie je vhodná kamenistá zemina. Vrut nedostanete cez prípadné kamenivo a montáž je nemožná prípadne problematická.
Betónové stĺpiky pod záhradný domček – ako to má vyzerať
Ak ste v kamenistej alebo nestabilnej pôde treba zvážiť možnosť realizácie záhradnej chatky na betónové stĺpiky alebo piliére. Piliere dokážu nielen dobre a stabilne udržať rovinu nadstaveného roštu, ale Vám vedia vykompenzovať aj výškový rozdiel.
Realizácia záhradnej chatky s terasou St.Louis